  • Type Of Drive: 2.5 Inch
  • Connection: SATA III
  • Capacity: 240GB
  • Packaging: Retail
273 in stock
Availability
Click & Collect:  Tomorrow
Delivery:         1-2 Days
Patriot’s Burst Elite is an extension of the Burst, the 2.5" SATA III Solid State Drive, which is supported by the latest SATA controller capable of utilizing both TLC and QLC NAND. The latest addition to the Burst family is the perfect way to enhance computer performance to eliminate bottlenecks. A SATA III 6Gb/s Interface that is backwards compatible with SATA II 3GB/s, this SSD provides greater performance over traditional HDDs.
At only 7mm high in a 2.5" form factor, the Burst Elite is perfect for any PC or laptop upgrade. Patriot’s Burst Elite SSD comes in higher capacities for every user, while continuing to price competitively to offer one of the best price-per-performance ratios on the market. Backed by Patriot’s award-winning customer service and 3-year warranty, Burst Elite will deliver as one of the most reliable choices in SSDs in the market.
Capacity
240GB
Model
Burst Elite
PBE240GS25SSDR
Interface
SATA III 6.0 Gbit/s (backwards compatible with 3.0 Gbit/s and 1.5 Gbit/s)
TBW
Up to 160TB
Sequential Read & Write
Sequential Read (ATTO): 450 MB/s
Sequential Write (ATTO):320 MB/s
4KB Random Read & Write
4K Random Read: 40K IOPs
4K Random Write: 40K IOPs
MTBF
2,000,000 Hours
Physical Drive Size
2.5"
Other Features
• Latest SATA 3 controller
• Static and Dynamic Wear Leveling
• Bad Block Management
• Low Power Management
• TRIM Support
• Smart ZIP
• Operating Voltage: 5v
• Operating Temperature: 0 ~ 70°C