Adata LANCER NEON AX5U6400C3216G-DCLANRSG DDR5 6400MHz, 32GB, (2 x 16GB) CL32, 1.4v, Retail, Silver RGB System Memory, Using Eco-Friendly Material
  • Form Factor: DIMM
  • DDR Type: DDR5
  • Speed: 6400Mhz
  • Capacity: 32GB (2x 16GB)
  • RGB: Yes
Out of stock
Availability
Click & Collect:  Tomorrow
Delivery:         1-2 Days
LANCER NEON RGB DDR5 ABSOLUTELY ILLUMINATED
World's 1st Eco-Friendly RGB DDR5 Memory Module
Eco-Friendly IMR Creates Green Gaming Aesthetics
Lightning Fast, Stable, & High Quality
Exclusive Coating for Worry-Free Overclocking
Immersive 60% RGB Surface Illumination
Create Personalized Lightshow with XPG Prime
Enhanced Power Management
Stability and Reliability
Overclocking Made Easy
AMD EXPO
AMD EXPO only supported by DDR5 memory with a speed of 6400MT/s or less.
Features
World’s first eco-friendly RGB gaming memory module
Exclusive heat dissipating coating delivers overclocking with peace of mind
Eco-friendly IMR friendly process enhances green gaming aesthetics
Industry leading 60% Illuminated RGB area
PMIC for power supply stability
On-die ECC error correction
Supports Intel XMP 3.0 and AMD EXPO for easy overclocking
Technical Specifications
Model
AX5U6400C3216G-DCLANRSG
Type
DDR5
Capacity
32GB
Speed
6400MHz
CAS Latency
CL32
Voltage
1.4V
Operating Temperature
0°C to 85°C
Form Factor
DIMM
Pin Count
288-Pin
ECC
Non-ECC
Buffering
Unbuffered
Heat Spreader
Yes
Dimensions (L x W x H)
133.35 x 45.18 x 8.7mm