Team Elite TED516G4800C40D-S01 16GB (1x 16GB) SODIMM System Memory, 4800MHz, DDR5, CL40
  • Form Factor: SODIMM
  • DDR Type: DDR5
  • Speed: 4800MHz
  • Capacity: 16GB (1x 16GB)
  • RGB: No
18 in stock
Availability
Click & Collect:  Tomorrow
Delivery:         1-2 Days
Team Elite TED516G4800C40D-S01 16GB (1 x 16GB) DDR5 4800MHz SODIMM System Memory
Features:
- Faster than ever with 4800MHz frequency
- New structural composition for better performance
- Conserve energy with energy-efficient 1.1V working voltage
- Supports on-die ECC for more stable systems
- Upgraded capacity for powerful multitasking
- Lifetime warranty for maximum protection
The TEAMGROUP ELITE SO-DIMM DDR5 is equipped with an ultra-high frequency of 4800MHz, a standard for DDR5s and 50% more from the 3200MHz standard frequency maximum of DDR4 modules.
Standard working voltage has been reduced from the 1.2V in DDR4 modules to 1.1V for better battery life on laptops. The PMIC has also been transferred from the motherboard to the RAM for effective load management and minimal noise interference.
Memory Capacity
16GB (1 x 16GB)
Memory Type
DDR5
Module Type
SODIMM
Memory Speed
DDR-4800MHz
Pin Configuration
262-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL40-39-39-77
Heat Sink
None
Working Voltage
1.1V