Team Elite TED532G5600C4601 32GB (1 x 32GB) DDR5 5600MHz DIMM System Memory
  • Form Factor: DIMM
  • DDR Type: DDR5
  • Speed: 5600MHz
  • Capacity: 32GB (1x 32GB)
  • RGB: No
21 in stock
Availability
Click & Collect:  Tomorrow
Delivery:         1-2 Days
Increased Fundamental Frequency, Faster Speeds
Minimum specifications reach an ultra-high frequency of 4800MHz, 50% more from the 3200MHz standard frequency maximum of DDR4 modules. Let our DDR5 help you breeze through all your boring, mundane tasks.
Unleashed Capacity, Stronger Multitasking
Improved Structural Composition, Greater Efficiency
Reduced Working Voltage, Better Energy Efficiency
Standard working voltage has been reduced from the 1.2V in DDR4 modules to 1.1V, reducing energy consumption for each bandwidth to conserve energy and reduce your burden. To minimize noise interference, the power management has been transferred from motherboard to RAM and will be complimented with a PMIC for effective system load management.
On-die ECC, Stable Performance
Key Features
JEDEC DDR5 On-die ECC, Stable Performance
Module Type
DDR5 288 Pin Non-ECC Unbuffered DIMM
Frequency
5600MHz
Memory Size
32GB (1 x 32GB)
Latency
CL46
Voltage
1.1V