ASRock Phantom Gaming PGO27QFV 27 Inch QHD (2560 x 1440) Flat QD-OLED Gaming Monitor, 360Hz 0.03ms (GTG) Response Time, 2 x HDMI 2.1; 1 x DisplayPort 1.4, 1 x Type-C (DP Alt Mode / PD 15W), Height, Swivel, Tilt Adjustment, Integrated Wi-Fi Antenna
  • Screen Size (in): 27
  • Max Resolution: 2560×1440
  • Refresh Rate: 360Hz
  • Response Time: 0.03ms
  • Display Port: Yes
  • Height Adjustable: Yes
  • Curved Screen: No
17 in stock
Availability
Click & Collect:  Tomorrow
Delivery:         1-2 Days
Specifications
o27 Inch QHD (2560 x 1440) Flat QD-OLED Display
o360Hz High Refresh Rate
o0.03ms (GTG) Response Time
o99% DCI-P3 / 138% sRGB Colour Space
oDelta E<2 Colour Accuracy
oVESA DisplayHDR True Black 400
oAMD FreeSync Premium Pro
oASRock Low Blue Light Technology
o2 x HDMI™ 2.1; 1 x DisplayPort™ 1.4
o1 x Type-C (DP Alt Mode / PD 15W)
oHeight, Swivel, Tilt Adjustment
oIntegrated Wi-Fi Antenna (Compatible with Wi-Fi 4/5/6/6E/7)
OLED
27" OLED Visual
DisplayHDR True Black 400
Enjoy deeper blacks and enhanced contrast for richer detail and a more realistic viewing experience.
Delta E K
0.03ms Response Time
Advanced Thermal Technology
Pixel Clean
Logo Brightness Dimming
Automatically adjusts the brightness of static logos on the screen to reduce the risk of burn-in.
Ergonomic Design
Connectivity
PGO27QFV features a versatile range of I/O ports, including 2 HDMI™ 2.1, 1 DisplayPort™ 1.4, and Type-C with DP Alt mode and 15W power delivery. It also offers an audio out.