piXL PX24IDHFP 24 Inch 75Hz Full HD Widescreen IPS Monitor with 1920 x 1200 Resolution, 5ms Response Time, 75Hz Refresh Rate, HDMI, DisplayPort & VESA Mount
  • Screen Size (in): 24
  • Max Resolution: 1920×1200
  • Refresh Rate: 75Hz
  • Response Time: 5ms
  • Display Port: Yes
  • Height Adjustable: No
  • Curved Screen: No
101 in stock
Availability
Click & Collect:  Tomorrow
Delivery:         1-2 Days
With sharp, vivid colours, the piXL PX24IDHFP 24" Widescreen IPS monitor is stylish and benefits from a Full HD 1920 x 1200 resolution screen that provides beautiful images, even from a distance. With built in PSU and no separate power pack, it's ideal for home, home offices, business and classrooms.
Enjoy rich vivid colour and consistent brightness no matter the vantage point - with IPS panel technology, the monitor delivers consistent image quality no matter what angel you're viewing from and, with smooth 75Hz refresh rate, this monitor delivers fantastic visual fluidity and flawless graphics in all environments.
piXL monitors conform to the latest environmental standards and come with a 3-year warranty.
Model
PX24IDHFP
Screen Size
24"
Panel Type
BOE IPS panel
Resolution
1920 x 1200
Full HD
Aspect Ratio
16:10
Response Time
5ms
Refresh Rate
75Hz
Dot Pitch
0.27 mm
Colour Support
16.7 million
Color gamut
81% NTSC (CIE1931)
80% Adobe RGB
84% DCI-P3
100% s RGB
Contrast Ratio
1000:1
Brightness
250 cd/m
Backlight
LED
Viewing Angle
178°(H)/178°(V)
Stand
Tiltable
VESA
75 x 75mm
Ports & Connectors
DisplayPort)x1
HDMIx1
Power
Type - Internal PSU
Voltage - DC-12V
Consumption - <25W
Stand-by - 0.5W