piXL PX27CC301B 27 Inch 240Hz HDR 10+ Full HD Curved Gaming Monitor with 1920 x 1080 Resolution, 1ms Response Time, HDR 10+, DisplayPort, HDMI & VESA Mount
  • Screen Size (in): 27
  • Max Resolution: 1920×1080
  • Refresh Rate: 240Hz
  • Response Time: 1ms
  • Display Port: Yes
  • Height Adjustable: No
  • Curved Screen: Yes
193 in stock
Availability
Click & Collect:  Tomorrow
Delivery:         1-2 Days
With an ultra-fast 240 Hz refresh rate, the PX27CC301B gives you a competitive edge—reducing motion blur, improving target tracking, and delivering exceptionally smooth gameplay. Adaptive Sync further enhances performance by eliminating screen tearing and minimizing stutter for fluid, uninterrupted visuals.
Model
PX27CC301B
Screen Size
27"
Panel Type
VA
Resolution
1920 x 1080
Full HD
Aspect Ratio
16:9
Response Time
1ms
Refresh Rate
240Hz
Dot Pitch
0.3114 mm
Colour Support
16.7 million
Viewing area
597.888(W) x 336.312(H) mm
Contrast Ratio
4000:1
Brightness
350 cd/m
Backlight
ELED
Stand
Tiltable - -5~ 15 degree
VESA
Yes - 100x100 mm (4holes)
Ports & Connectors
HDMI
DisplayPort
Earphone
Power
12V/4.0A
Consumption - <42W (Max)
Stand-by - <0.5W
External Power
Features
Adaptive Sync - yes
Low blue light - yes
Flicker free - yes
Game plus- yes
Colours
Black
Unboxed Dimensions:
Unit (W xD x H) 613*99*366 mm