piXL PX27UDH4K 27 Inch 60Hz 4K IPS Monitor with 3840 x 2160 Resolution, 5ms Response Time, 60Hz Refresh Rate, USB-C, USB-B, USB-A, HDMI, Display Port & VESA Mount
  • Screen Size (in): 27
  • Max Resolution: 3840×2160
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Response Time: 5ms
  • Display Port: Yes
  • Height Adjustable: No
  • Curved Screen: No
220 in stock
Availability
Click & Collect:  Tomorrow
Delivery:         1-2 Days
piXL PX27UDH4K 27 Inch Frameless IPS Monitor, 4K, LED Widescreen, 5ms Response Time, 60Hz Refresh, HDMI, Display Port, 2x USB-A+, USB-B+, USB-C 16.7 Million Colour Support, VESA Mount, Black Finish, 3 Year Warranty
Experience colours and clarity like never before with the piXL PX27UDH4K 4K monitor.
Model
PX27UDH4K
Screen Size
27"
Panel Type
IPS
Viewing area
596.74x335.66(mm)
Viewing angle
89/89/89/89
Dot pitch
0.1554 mm
Display color
1.07B(8-bit + Hi-FRC)
Color gamut
79% NTSC
81% Adobe RGB
82% DCI-P3
100% SRGB
Resolution
3840 x 2160 @ 60HZ
Aspect Ratio
16:9
Response Time
5ms
Refresh Rate
60 Hz
Colour Support
16.7 million
Contrast Ratio
1000:1
Brightness
320 cd/m2
Backlight
LED
Stand
Tiltable
VESA
100 x 100 mm
Ports & Connectors
USB-A x 2
USB-B
USB-C
DisplayPort
HDMI
Power
Type External Power
VoltageDC 12V
Consumption<28W
Stand-by0.4W
Environmental Certification
MPR II
Colours
Black
Dimensions (H x W x D)
Unit (W xD x H)660 x 155 x 428 mm
Master box (W xD x H)673 x 490 x 441 mm (3 pcs)